O mnie

Nazywam się Monika Jankowska Olejnik. W sieci funkcjonuję jako Jankosia :)

Kocham kompostować, zwiedzać ogrody i obserwować zwierzęta odwiedzające mój własny. Robię zresztą wszystko, aby było ich jak najwięcej. Wyspecjalizowałam się w trawach ozdobnych i roślinach dobrze radzących sobie z niedoborem wody. Marzę o zobaczeniu prawdziwej północnoamerykańskiej prerii, ale i azjatyckim stepem nie pogardzę. W samym ogrodnictwie najbardziej cenię sobie spokój, zapach wilgotnej gleby i satysfakcję, którą dają dobrze zaplanowane nasadzenia.

Nasza działka ma niemal dwa hektary, więc skala w jakiej operuję dla wielu czytelników może być abstrakcyjna. Z drugiej strony najmniejszy ogród jaki stworzyłam miał 60 m², nie są mi więc obce problemy małych przestrzeni.

Bloga prowadzę od 2014 roku. Piszę tu o ogrodnictwie jakie praktykuję i do jakiego zachęcam. Nie stronię od publikacji przemyśleń około-ogrodowych, ale popełniam też wpisy instruktażowo-praktyczne. Patrząc wstecz widzę, że piszę rzadko albo z przerwami. Miewam okresy wzmożonej aktywności w mediach społecznościowych i całkowite z nich wycofanie. Ale blog trwa, rozwija się wraz ze mną i moimi czytelnikami.

Kiedyś powiedziałabym, że tworzę ogród w zgodzie z naturą. Dzisiaj już wiem, że to bardziej skomplikowane zagadnienie i zaczyna się od próby zdefiniowania gdzież to miejsce człowieka w naturze jest. Czy jest on jej częścią czy stoi w opozycji trzymając sztandar z napisem „kultura”? Dla każdego z nas odpowiedź będzie inna i jednocześnie tak samo prawidłowa.

Dla kogo jest ta strona?

Na wszelki wypadek napiszę, że nie dla każdego. Mam specyficzne poczucie humoru i mocno rozwiniętą wrażliwość na otaczający nas świat. Choć to trudni towarzysze to są częścią mojego stada, więc bronię ich jak młodszego rodzeństwa – pamiętaj o tym ;)

Chcesz nawiązać współpracę?

Właśnie wykańczasz swój wymarzony dom, ale już widzisz, że widok z salonu nie odpowiada twoim wcześniejszym wyobrażeniom? Nie wiesz od czego zacząć, ani gdzie szukać inspiracji? Jednym słowem potrzebujesz kogoś takiego jak ja. Napisz do mnie. Jeśli znajdziemy wspólny język to chętnie ci pomogę. Projektuję ogrody na terenie województwa łódzkiego i mazowieckiego, ale nie wykluczam dalszych wycieczek ;)

Piszę i fotografuję. Mogę to robić również dla twojej firmy. Teksty tworzę tylko na tematy na których się znam, a więc z obszaru szeroko pojętego ogrodnictwa. Posiadam również liczącą sobie kilkadziesiąt tysięcy sztuk bazę zdjęć, idealnych do ilustracji tych tekstów.

Masz inny pomysł na współpracę? Napisz, przekonaj mnie i stwórzmy razem coś fajnego.

Zapraszam do kontaktu

 

Jankosia