Ostnica w ogrodzie
Czy ktoś, kto podczytuje mojego bloga może jeszcze nie wiedzieć, że kocham trawy?Przychodzicie do mnie najczęściej szukając porad dotyczących rozmnażania roślin. Jednak ze zdziwieniem odkryłam ostatnio, że zaraz po nich pojawia się hasło „ostnica w ogrodzie„. Ostnica w ogrodzie? Przecież ja o niczym takim nie pisałam. Pokazywałam co prawda ości ostnicy włosowatej ( Stipa capillata), ale to by było na tyle. Przychodzicie na takie hasło i musicie czuć się zawiedzeni. Postanowiłam to naprawić :)
Stanowisko dla ostnicy
- pełne słońce
- gleba bardzo przepuszczalna, ale dobrze utrzymująca wilgoć- oksymoron? Wcale nie.
Przepuszczalność to podstawa tym bardziej jeśli chcemy mieć szansę na przezimowanie. Jednak wierzchnia warstwa nie powinna przesychać zbyt szybko. Mam te ostnice w kilku miejscach. U mnie wszędzie piaseczek więc spodziewałam się, że reklamowana niemalże jako pustynna trawa będzie u mnie rosła znakomicie. Okazało się jednak, że tam gdzie wierzchnią warstwę stanowi glina wymieszana ze żwirem i niewielkim dodatkiem kompostu, tam stipa rośnie najładniej. Tam gdzie ziemia jest jaka jest, czyli szary piasek, tam te rośliny rosną, ale wyglądają dużo mniej atrakcyjnie, za to nie pokładają się. Zauważyłam też, że latem uwielbiają podlewanie. Ostre słońce i wilgoć w nóżkach to jest to na czym rosną jak na drożdżach :)
Pan, od którego kupowałam pierwsze sadzonki wyczulił mnie na jedną kwestię: zimą, kiedy spodnia warstwa gleby jest jeszcze zamarznięta, a wierzchnia już rozmarzła i wilgoć zbiera się na niej nie mając gdzie odpłynąć wówczas stojąca w tej chlapie ostnica niemal na pewno wypadnie. W związku z tym każda moja sadzonka jest posadzona na lekkiej górce, gdzie nawet zimą nie zbierze się woda z roztopów. Być może dzięki tym radom moje ostnice przezimowały (nie w komplecie) wiec puszczam to dalej w świat ;)
Nieco o wyglądzie
Zwiewna, delikatna i piękna na każdym etapie- tak w skrócie można ją opisać. Do tego cudowna w dotyku :) Najpierw jaskrawo-zielona, potem nabiera złotej barwy w górnej części. Ta sama część z czasem płowieje i z wyczesanego złotego włosa zmienia się w rozczochrany blond kucyk :) Przy tym w każdym momencie tej przemiany porusza się lekko i z gracją przy najmniejszym podmuchu wiatru. Jest to najpiękniejsza moim zdaniem trawa i cieszę się, że stała się (staje się) tak popularna w naszym kraju. Żałuję tylko, że klimat nie ten. Nie odpuszczę póki co corocznych siewów, ale jak długo pociągnę to nie wiem :)
Aha, o konkretach prawie bym zapomniała. Ostnica ta zaliczana jest do traw średniowysokich, dorasta do ok. 50-60 cm. Z czasem pod ciężarem nasion zaczyna się malowniczo przewieszać. Pod wpływem deszczu może się pokładać. Ta niewielka, kępkowa trawa jest wyjątkowo niesforna i bałaganiarska i takiego charakteru doda każdej rabacie. Bardzo żałuję, że posadziłam ją w rządkach- to wbrew jej naturze. W przyszłym sezonie planuję ją rozrzucić po całej tegorocznej rabacie :D Będzie pięknie.
Stipa 'Pony Tails’- uprawa z siewu
Pokażę wam jak na przestrzeni ostatnich miesięcy wyglądała uprawa ostnicy od nasionka po rozczochrane grzywy. Mam pewne luki, ale kalendarz pod ręką i wszystkie zapiski będą dla was :)
Ja nie obrywam tych niteczek. Dzięki nim łatwiej się sieje,a i zostawione na powierzchni ziemi dają łatwo policzyć jaki był procent wschodów. Pierwszą partię ostnicy wysiałam 4 lutego. Dokładnie siedem dni później przeniosłam paletkę z wysiewami na widny parapet, bo nastąpiły już pierwsze wschody.
Około 10-ego marca siewki miały już trzy liście i popikowałam je do osobnych pojemniczków. Siałam do gotowego podłoża, natomiast przepikowałam do żyznej gliny zmieszanej pół na pół z grubym żwirem (tym do posypywania chodników zimą). I tu mam lukę w zdjęciach. W każdym bądź razie trawa rosła w tym czasie błyskawicznie i 9 maja wysadziłam rozrośnięte już kępki do gruntu.
15 czerwca wyglądały już tak:
Tego samego dnia zeszłoroczne kępy, które ładnie przezimowały miały już widoczne ziarniaki:
Sierpień spędziłam na ciągłym podlewaniu albo chowaniu się przed upałem i praktycznie brak mi zdjęć z tego okresu. Pod koniec miesiąca zeszłoroczne sadzonki zostały już wyczesane a te jednoroczne… Zobaczcie sami:
Niektórzy na tym etapie je przycinają, ale dla mnie to zbrodnia. To nie jest trawa dla „czyściochów”, dla wielbicieli jeżyków lepsze będę kostrzewy ;) Tak wyglądają kępy wysadzane do gruntu w maju. Te posadzone dwa miesiące później nadal w sierpniu są całe zieloniutkie.
Wysadzając ostnice partiami możemy mieć je w ogrodzie jednocześnie na kilku etapach rozwoju. Mimo, że dużo roślin uprawiam w mojej mini szkółce na własne potrzeby to wyjątkowo ostnice nie chcą mi rosnąć w doniczkach- powiedziały „nie” i koniec. Dopiero w gruncie ruszają z kopyta.
We wrześniu moje końskie grzywy były już tak skudłacone, że doczekały się czesania. Otrzymałam dwie pełne, wielkie puszki nasion, którymi zapewne zimą zacznę handlować, bo przecież co zrobić z taką ilością?
Musicie spróbować
Jak widzicie uprawa z nasion jest prosta, ostnica ładnie kiełkuje, szybko rośnie i już pierwszego roku otrzymujecie ładne kępy, które przy odpowiedniej ilości sadzonek będą się fajnie prezentowały. Przy odrobinie szczęścia przezimują, a i ilość siewek wokół może was uradować bądź przerazić :) Chciałabym mieć całe łany tej trawy, ale jeszcze nie zdecydowałam czy podejmę takie ryzyko. Wyobrażam sobie po prostu jak mogłaby mnie nagle zasmucić taka strata. Póki co będę sobie ją regularnie dosiewała szukając najlepszych kombinacji z innymi roślinami. Po tym sezonie jestem pewna dwóch połączeń:
Na drugim zdjęciu słabo widać ostnicę, łatwiej dostrzec kwiatostany rozplenicy japońskiej i ostre liście miłki okazałej po lewej stronie. Lecz jeśli przyjrzycie się dobrze, dostrzeżecie mgiełkę, która spowija jeżówki- to właśnie targana wiatrem ostnica ;) Ta odmiana jeżówki jest wprost stworzona do duetu ze stipą. Stoi wyprostowana, a jej wysokość jest akurat taka, że wystaje tuż ponad kwiatostany trawy- naprawdę są dla siebie stworzone.
U mnie w ogrodzie wszystko postępuje pomału, nasionko do nasionka, sadzonka z patyczka, próby i błędy… Być może brakuje efektu „wow”, który mógłby was ostatecznie przekonać. Dlatego też pogrzebałam trochę w inspiracjach i przygotowałam dla was tablicę na pintereście całą poświęconą stipie 'Pony Tails’ i zachęcam was do kliknięcia: stipa tenuissima
Mamy rok 2018. Krótkie uaktualnienie
Ostnice zimują u mnie bardzo dobrze, nie mogę narzekać. Co roku rozmnażam je z nasion, bo jednoroczne i dwuletnie sadzonki są najładniejsze. Czteroletnie pousuwałam w zeszłym sezonie zastępując świeżymi.
Przyłożyłam się też specjalnie i oto efekt w postaci fotograficznej dokumentacji, czyli stipa 'Pony Tails’ w kilkutygodniowych odstępach. Można klikać na obrazki, wtedy się powiększą :)
Jeśli szukacie inspiracji z trawami ozdobnymi w roli głównej to koniecznie zajrzyjcie jeszcze tutaj: Trawy ozdobne co chmurki udają :)
Nie, jednak w marcu przyszedł niespodziewanie duży mróz i zabrał na tamten świat połowę moich sadzonek. Nowe już w gruncie, więc „Umarła stipa, niech żyje stipa!” ;)
Z zainteresowaniem obejrzałam i przeczytałam opis uprawy Ostnicy .Dodam że tez jestem wielką fanką traw ,właśnie takich jak ona .Gratuluje bardzo ciekawego bloga.Pozdrawiam .D.
Dzięki za miłe słowo. Fanów tej trawy przybywa. Ciekawe tylko czy ta tendencja się utrzyma po pierwszej porządnej zimie :)
Witam serdecznie, w tym roku pierwszy raz wysłałam trawę ostnica konny, wyrosła, ale siewu są bardzo delikatne pojedyńcze i dalej nie rosną, mam wrażenie że stoją w miejscu. Czy pikować takie maleńkie? Czy one lubią mokre podłoże? Dzisiaj wysiałam dugi raz ziemię wymieszałam 3/4 piasku reszta ziemia do pikowania. Czy mogę prosić k wskazówki co dalej?
Jeśli stoją w miejscu, choć liście wyglądają zdrowo to mają za mało światła. Gdy siewka będzie miała dwa liście można spokojnie popikować i po kilku dniach na odpracowanie stresu można zacząć wynosić na dzień na dwór. Im szybciej będą wystawiane na pełne słonce, tym szybciej urosną. Młode roślinki potrzebują sporo wilgoci, ale nie mogą siedzieć w mokrej, zimnej ziemi. Podlewamy adekwatnie do temperatur: jeśli gorąco i słonecznie to podlewamy mocniej, jeśli jest zimno to może wcale nie trzeba podlewać).
Bardzo dziekuje za tą wskazówkę. Wczoraj popikowalam do podobnych doniczka, przyznam e była to prawie aptekarska praca:) mam ponad 30 sadzonek:). Będę trzymała je na noc w budynku gospodarczym, a na dzień będę wynosić na dwór. Teraz się zastanawiam, czy w tym roku powinnam je wsadzić do ziemi czy w przyszłym?
Wykielkowalo mi po ok 10 nasionek w kazdym pojemniczku, chcialabym trawke poprzesadzac do wiekszych doniczek, czy powinnam rozdzielic je czy przesadzic z pojemniczkow do wiekszych doniczek tak jak wykielkowalo? Z ilu nasionek uzyskuje Pani jedna roślinke? Chcialabym uzyskac takie same, Pani ostnice sa idealne, przepiekne! Pozdrawiam serdecznie:)
Też uwielbiam ostnice i mam ich sporo w ogrodzie z własnego chowu. Ale co za fantastyczny pomysł z tym czesaniem! Nigdzie nie słyszałam o takim sposobie pozyskiwania nasionek tej trawy. Ciekawe, czy o tej porze można jeszcze coś wyczesać…? Pozdrawiam
P.S. Bardzo ładne zdjęcia!!!!!
Dziękuję. Też wcześniej nie wyczesywałam tej trawy, ale skoro to koński ogon to czemu nie? :) Jest dużo dużo szybciej. Nie wiem czy jeszcze można coś wyczesać ale pewnie tak- moje ostnice, które zostały w doniczkach dopiero teraz nieśmiało zaczynają kwitnąć :)
Bardzo interesujący wpis – dziękuję! Sama mam ogromną słabość do traw, a ostnice w szczególności wnoszą coś niezwykle ulotnego do ogrodu… pięknie się mienią na złoto, cudnie falują. Moje też posadzone są na górce, w związku z czym bez większego problemu zimują. Chętnie zajrzę do Pinterestowej galerii :) Pozdrawiam!
To ja dziękuję – dzięki tobie właśnie pakuję plecak i jadę na klony :D
Pinterest pinterestem, ale proszę koniecznie zajrzeć do tego ogrodu: https://www.decoulisse.nl/jakobstuin Przypinałam od nich zdjęcia, ale to co mają na stronie to nic w porównaniu z tym co prezentują na facebooku :) Zachęcam do obejrzenia, bo to naprawdę piękny ogród z dużą ilością końskich ogonów :)
Ogród znam, ale rzeczywiście tylko z FB – z ochotą zajrzę na stronę. Dzięki i miłych wrażeń! Mam nadzieję, że zbyt mocno nie będzie padać ;-)
Właśnie dostałam nasiona stopy. Mam ziemie do siewu. Czy radzisz wymieszać ja z drobnym żwirem ¿ po ile nasion mam włożyć do kubeczka z multiplexu do siewu. I jaka to drakiew na force. Czy jak ja wysieje za kwitnie w pierwszym roku? Sporo pytań …. Dziękuje i pozd.
Wiesz co Katiu, na temat driakwi nic nie podpowiem, bo dopiero w tym roku ją przytargałam i to z takiego ogrodniczego gdzie pytanie o gatunek czy już tym bardziej o odmianę jest traktowane jako fanaberia :) Ale mają mega tanie sadzonki więc nie kręciłam nosem :)
Jeśli masz podłoże dedykowane do siewu to nie musisz już go rozluźniać, najprawdopodobniej ono już ma w sobie jakiś perlit czy inny rozluźniasz. Jak będziesz potem pikowała do dobrej, żyznej ziemi to daj sporo żwiru. Patrzyłam sobie w zeszłym roku jak przyrastają siewki które same się pojawiły w ogrodzie a jak te produkowane przeze mnie to jednak te drugie opłaca się robić. Żyzna ziemia przy dobrym drenażu robi swoje i rosną jak na drożdżach :) Proponuję żebyś dała po trzy/cztery nasionka na taki kubeczek. Bardzo sprawnie idzie dzięki temu późniejsze pikowanie :)
Powodzenia :D
Dziękuje. Chyba jedną pensete ma szw przeznaczyć na ogrodowe weydwarzenia bo te Jasionka mega delikatne. :)
Jeśli dostałaś już oczyszczone tzn. bez tych „niteczek” to nie baw się w liczenie tylko w palce i posiej dość rzadko i będzie dobrze :) A pęsetka swoją drogą bardzo się przydaje, podobnie jak łyżeczka do herbaty i widelczyk deserowy ;)
Trawami nie interesowałam się w ogóle, dopiero pierwsze – właśnie stipy – posadziłam dwa lata temu. Kolejne wyhodowałam z otrzymanych nasion. Kępki przetrwały poprzednią zimę i obecną chyba też. Pozbyć się ich i posadzić nowe? Te 'stare’ nie mają już takiego wyglądu, czesanie za bardzo nie poprawia ich prezentacji. Czy przycięcie wczesną wiosną spowoduje, że nowe przyrosty będą ciekawsze? Tak myślę, że skoro szybko rosną, to może na świeże postawić?
No to mamy bardzo podobny staż, ja raptem sezon dłużej ;)
Podzielę się pewną moją obserwacją po eksperymencie zeszłorocznym. Część trawek wyglądała nieźle, część tak sobie, a część wyglądała na martwą bo suchą. Teoria głosi, że powinno się wyskubać suche źdźbła. Zaczęłam tak robić, ale na drugiej sadzonce miałam już dosyć i wzięłam nożyczki :) Kępki, które wyglądały na suche, przycięte przy samej ziemi puściły nowe przyrosty i kępki były świeże, ładne. Te których nie chciało mi się wyskubywać i przycięłam wszystko, łącznie z tym zielonym baaaardzo długo dochodziły do siebie. Te które też miały zielone, ale przycięte były tylko do wysokości suchego rosły super. Wniosek wyciągnęłam taki, że albo się poświęci chwilę na wyskubywanie albo trzeba iść w nowe sadzonki, bo przycięcie zielonego nie za dobrze wpływa na tą trawkę. Te sadzonki, które mają już trzy lata u mnie wylatują – świeża rozsada już na parapecie ;) Myślę, że tracą ładny pokrój właśnie przez te kawałki suchych źdźbeł, które cały czas obecne są na kępie i chociaż ich nie widać to powodują takie rozczapierzanie, ale nie to które tak lubimy w stipie :) Oczywiście nie pójdą na kompost, bo ja nie wyrzucam roślin. Podzielę na małe kawałki wsadzę w mniej eksponowane miejsce i będę obserwować :)
Dzięki Moniko, jak pogoda się poprawi obejrzę je dokładnie i dokonam wyboru. Z góry wiem, że kilku na pewno się pozbędę. Wyhoduję nowe. :)
Spójrz jak to jest. My nad każdym źdźbłem się pochylamy, na każdą sadzoneczkę chuchamy i dmuchamy, a taki Oudolf w którego wszystkie wpatrzone jesteśmy? Nasadzi tego tysiącami a wiosną tylko kosiara przejedzie i jest po wszystkim. A świat potem oczy cieszy tymi jego rabatami :D Jak to jest? :) Ja co prawda gdzieniegdzie czyszczę rabaty kosiarką, ale żeby tak po całości pojechać to nie mam odwagi :) Może za bardzo się przejmujemy? :) Powodzenia. Oby nam to mokre przedwiośnie nie narobiło szkód w trawkach.
Bo my wszystkie rośliny traktujemy jak nasze dzieci, żal każdej jeśli wypadnie, zachoruje, albo ją coś zeżre. W końcu nie mamy ich tysiące. A w takiej ilości 1 – 5% ubytków jest niezauważalny.
Oudolf rabaty ma przecudne! Te kompozycje, te barwy no i ilości! Nie tak, jak np. u mnie, że mam po trzy – pięć sztuk. Jak jedna wypadnie to niemal rozpacz. Po tylu latach uprawiania uodporniłam się nieco, ale straty zawsze żal. :P
Słońca życzę:)
Piekna trawa wyhodowana z miłością.To lubię, od nasionka obserwować, jak rodzi się życie roślin,a nie dekorować ogród gotowcami. Teź wysiewam/ z różnym skutkiem/ azalie.Pozdrawiam
A ja nie miałabym nic przeciwko żeby chodzić po ogrodzie i rozstawiać tylko i sadzić przygotowane wcześniej przez kogoś rośliny :D Tylko ile by mnie to pieniędzy kosztowało?! Nie chcę nawet myśleć :) Nie wszystko mam z nasionek, sporo też kupuję, ale jeśli tylko coś się da wysiać, to tą drogę obieram jako tańszą ;)
Azalie z nasion? Wow! To jest naprawdę coś. Wiem tylko, że azalie pontyjskie lubią się rozsiewać, bo moje znajome w niecny sposób „nabyły” trochę siewek tej azalii z… pewnego miejsca ;) Ale inne? Nie słyszałam, żeby ktoś oprócz hodowców próbował- jest Pani pierwsza :D A które azalie, jeśli mogę spytać, udało się Pani wysiać z dobrym skutkiem? Może i ja bym spróbowała… :) Łatwo mnie podpuścić, prawda? :)
Jankosiu – mam swoje ostnice w multipleksie – z 15 cm i zaczynają sie zagęszczać – następny krok to doniczka 9*9 ? – kiedy go gruntu ? – przepraszam jeśli jest w art. ta informacja ale u mnie kiepsko i czasem i teraz też wpadałam na sekundkę :(
No tak, przeczytać nie łaska? ;)
Ja pikuję do pojemniczków jak mają gdzieś dwa/ trzy źdźbła. Wtedy jeszcze tak samo do wielodoniczek tylko jedna roślinka na jeden pojemniczek i ziemia już lepsza- taka żeby ruszyły z kopyta. Do P9 to przesadzam jak są już ładne, zgrabne kępki. Potem w maju do gruntu. Nie chcą mi na dłuższą metę rosnąć w doniczkach- pisałam o tym, ale nie wiem dlaczego tak się dzieje. Może za mało dbam? :) Im szybciej pójdą do gruntu tym szybciej nabiorą”masy” :) Te rosnące w gruncie wypuściły już zielone, ale z nowymi sadzonkami i tak zaczekam do maja.
a jak gęsto je należy sadzić ? bo chcę posadzić do donicy
Jak daję do gruntu co 20 cm to mam łan, więc myślę, że do donicy też tak można dać. Zależy czy ma być uzupełnieniem innych roślin czy być w masie i grać pierwsze skrzypce. W donicy pewnie nie przetrzyma zimy, więc można dać gęściej dla natychmiastowego efektu :)
W tym roku po raz pierwszy kupiłam stipę w na jakiejś wyprzedaży i nie miałam pojęcia tak naprawdę jaka jest piękna. Rośnie póki co w donicy, bo dysponuję tarasem. W przyszłym roku pewnie zechcę zagospodarować teren wokół ( o ile sąsiedzi nie zaprotestują, a tam ziemia jest dość przepuszczalna, słońca „do usioru”. Zastanawiam się jednak, czy nie dałoby się przezimować stipy w donicy np; w chłodnym garażu podziemnym. W końcu zimą światła nie potrzebuje, może ciut wody od czasu do czasu. W lutym/marcu można by przenieść ją do mieszkania, np; chłodnej sypialni i „ożywić”. Moje doświadczenie w tym względzie jest de facto zerowe, ale może masz jakieś informacje o takich „sztuczkach” dla zachowania tej pięknej trawki.
Hmmm…, ja z kolei mam spore doświadczenie w przechowywaniu roślin przez zimę- zwykle kończy się porażką ;) Albo zasuszę, albo przeleję- zawsze zrobię coś, co uśmierci roślinę. W tym roku też chciałam przechować kilka ostnic w garażu. Były jeszcze zieloniutkie, bez kwiatostanów i myślałam, że to dobry materiał na wiosenne dzielenie. Niestety wszystkie padły. Nie wiem, możesz próbować, ale przy tej konkretnej roślinie uważam, że nie warto. Jeśli tylko są nasiona to każdego roku można sobie przygotować z nich niezłe poletko.
Dzięki. Pewnie skorzystam z Twojego doświadczenia, ale też spróbuję”garażowania”- w końcu nic nie ma do stracenia.
hej zasuskrybowałam twojego bloga załapie się jeszcze na nasionka????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
Limit już się wyczerpał, ale że nie napisałam o tym wprost wcześniej to jeszcze jedną paczuszkę wygospodaruję ;) Tylko ostrzegam: to są nasionka zeszłoroczne, nie wiem jak z ich żywotnością. Wyślij mi adres przez formularz kontaktowy na stronie :)
Pozdrawiam
Jankosiu, czy próbowałaś też siewu wprost do gruntu? Tak sobie myślę, ze skoro nawet na glinie się wysiewa to na ciepłym piaseczku tym bardziej? Potrzebuję większe ilości, ale zabawa w dziesiątki doniczek i przesadzanie 2 razy do maja mnie przerasta ;-) parapetów też braknie…więc tak sobie kombinuję, ze może by tak wprost do gruntu?
Wysiewa się nawet w kostce :) Robi to dosyć chętnie, ale nie powiem żebym tym sposobem uzyskała jakoś dużo sadzonek. Te produkowane dostają jednak dobrej ziemi pod sam korzeń i w ciągu sezonu osiągają ładne rozmiary. Samosiejki natomiast widzę, że tak przyrastają jakby chciały, a nie mogły :( Mam jednak jedno takie miejsce, gdzie zaszalałam za bardzo z gliną i obornikiem te siewki wyglądają jak te dwuletnie z piasku- sezon do przodu na pierwszy rzut oka :) Tylko raczej wątpliwe żeby coś przezimowało z tego kawałka. Albo albo moim zdaniem :(
Siewu wprost do gruntu nie próbowałam, wiem tylko to, co pokazały mi samosiejki :)
Dziękuję za ten post, bo faktycznie jest czas na siew niektórych roślin, które nie boją się chlodow. A ja zupełnie zapomniałam :-) będę więc siać. Pozdrawiam :-)
To wielka przyjemność Kasiu gościć cię w moich skromnych, blogowych progach :)
Oczywiście nie wierzę, że o czymkolwiek zapomniałaś :) Myślę wręcz, że ty i Andrew jesteście najlepiej przygotowanymi do wiosny ogrodnikami w Polsce :D
Pozdrawiam serdecznie również :)
Piękna trawa. Muszę się rozejrzeć za nasionkami :-)
Namawiam :) W razie czego napisz na priv, możemy się wymienić :)
A czy z takiego jednego malutkiego nasionka wyrośnie cała duża kępka?Właśnie „przed chwilą ” mi wykiełkowały i zgodnie z Twoją radą przepikuję je gdy będą na etapie 2-3 ździebełek.W maju przesadzę do gruntu,no mam nadzieję że będę miała co!Czy może trzeba łączyć poszczególne roślinki , żeby stworzyć kępę?
Dokładnie tak :) Jedno małe nasionko=jedna mała sieweczka= jedna spora kępka trawy :) Ja pikowałam po jednym i takie sadzonki otrzymałam jak na zdjęciach w artykule. W tym roku z kolei popikowałam na próbę po kilka źdźbeł do jednej doniczki ale z przykrością stwierdzam że nie było różnicy w wielkości sadzonek :( Wyglądały identycznie jak te pikowane po jednym tak, że w trakcie sezonu już mi się pomieszały i nie wiedziałam które jest które :) A szkoda, no liczyłam że będą większe ;)
Moje też na powierzchni, czekam aktualnie na drugie liście :)
Pozdrawiam
Witam, cieszę, że trafiłam na pani artykuł. W weekend przedstawiała skrzynie i zauważyłam małe kępeczki ostnicy, 10szt. Kupiłam ją jako jednoroczną i chyba w sierpniu wrzuciłam nasiona do skrzynki z innymi roślinami. Sądziłam za nie ma sensu, ale młody miał sporo zabawy głaskając trawę i próbując utrzymać nasiona, żeby mu nie zwiało ;) Zostawiłam też te kupione na zimę bo tak ładnie wyglądały. Ale zima była dość ostra. Jak sprawdzić czy przeżyły? Kiedy powinno być widać zielone?
Jeszcze chwilę trzeba zaczekać. Zima wbrew pozorom nie była taka zła, bo największe mrozy trawy spędziły pod śniegiem. Mam nawet część turzyc tak wybarwionych, że wszystko co wystawało ponad powierzchnię śniegowej pierzynki jest martwe i brązowe, a wszystko co pod spodem zielone- taka niemal idealna linia podziału na strefę życia i śmierci :) Myślę, że początek marca to jeszcze dużo za wcześnie, żeby się cieszyć albo martwić, spokojnie do kwietnia proszę nie ruszać. Akurat moje stipy w znakomitej większości mają zielone, więc póki co na pewno żyją, ale czy tak będzie do końca? To się okaże :)
To co mogę podpowiedzieć jedynie to to, żeby być dobrej myśli :) Jeśli woda przy nich nie stała to jest duża szansa, ze przeżyją :) Sprawdzić można jedynie czy nie wygniły- trzeba złapać ręką i przeciągnąć delikatnie łapiąc spory kucyk- jeśli odchodzi tuż przy ziemi to niestety znak, że wygniła. Ale teraz bym jeszcze nie ruszała :) Jeszcze ze dwa/ trzy tygodnie :)
Nic nie wychodzi, trzymają się mocno ;) Bardzo dziękuję i uzbrajam się w cierpliwość. Pozdrawiam :)
Odkryłam moje stipy i zrobiłam przegląd. Bardzo niewiele jest źdźbeł brązowych które się dają wyskubać. Większość wygląda jak siwa, z zielonymi „odrostami” tuż przy ziemi. Nie wiem, czy te siwe części uschną i zbrązowieją czy cały czas pozostaną takie srebrzyste? Na razie wygląda na to, że trawka starzeje się z godnością.
Za to młode trawki wysiane na palecie mają już dwa cieniutkie ździebełka! Dzięki Jankosiu za inspirację :), przedtem nawet nie próbowałam siać traw.
Moje pierwsze mają cztery i krzyczą że już dawno powinny być przepikowane :D Muszę to zrobić w tym tygodniu, bo tegoroczna ziemia do wysiewów to jeden wielki niewypał, czuję po prostu, że roślinki się w niej męczą. Trza przynieść troszkę kompostu do ogrzania w domu i przenieść je z tego dziwnego czegoś :( Podłoże świeżutkie, a po dwóch tygodniach wyglądało tak, jakby rośliny w tym rosły od dwóch lat co najmniej- masakra jakaś :(
To szare samo nie wyleci jak ma zieloną podstawę :) Trzeba będzie skubać albo obciąć. Tylko uwaga- zielone źle reaguje na przycięcie- test zeszłoroczny. Sadzonki przycięte z zielonym dłużej i gorzej się zbierały niż te, które przycięte zostały jedynie ze słomkowego. Dlatego moim zdaniem trzeba ciąć jak tylko widać że to nowe zielone dochodzi do poziomu do którego chcielibyśmy przyciąć. I żeby było było jasne: z innymi trawkami się tak nie cyrkolę, bo nie zauważyłam żeby przycięcie zielonego im szkodziło, często jest odwrotnie nawet :) Ale stipa jakaś taka… wrażliwa paniusia po prostu :)
Super, zakochałam sie w konskim ogonie, muszę ją mieć i to jeszcze tego roku! Jesli posadze sadzonke koncem czerwca to zdąży się zaprezentowac do pierwszych przymrozkow? Oczywiscie do kupienia jest tylko w necie, ale na przyszły sezon „wychowam” ja od małego. Czy tak pozne sadzenie ma sens?
Oczywiście, że tak :D Sadź :)
Ja do tej pory jeszcze wysadzam siewki z paletek i skończyć nie mogę :) Będą kwitły dużo później niż ich zeszłoroczni bracia, ale co z tego :) W dodatku w handlu są dostępne normalne, duże sadzonki, nie takie mikruski jakie ja sadzę w tym roku :) Jeśli tylko im się spodoba będziesz miała już niedługo własny materiał siewny na przyszły sezon :)
Witam, fajny blog szkoda że na niego nie trafiłam jak siałam na wiosnę stipę, coś tam wyrosło, raz tylko przesadzałam i to po kilka niteczek na doniczkę, bo jakoś moja wyobraźnia nie widziała, że z jednego ździebełka zrobi się kępka :). W maju wysadziłam do ogrodu, rosną ponad miesiąc i piękne zielone kępki nadal są tylko w mojej wyobraźni choć podlewam regularnie i zasilałam florovitem i gnojówką z pokrzywy. Ale nic to czekam cierpliwie :) I na przyszły sezon też będę wysiewać
Na pocieszenie dodam, że wiele osób skarży się na tegoroczna ostnicę z siewu. Ja też sobie popsioczyłam ;) Wszystko przez deszczowy kwiecień. Było deszczowo, a przez to pochmurno, buro- mało światła i trzymane w domu stipy stały w miejscu. Maj nie był lepszy, bo najpierw piękny, słoneczny, a potem znów zimny, więc bałam się wysadzić do gruntu zbyt wcześnie. Teraz sadzonki nabierają masy w tempie ekspresowym, ale podejrzewam, że ten miesiąc w plecy będzie widać :( Ale hej, przecież to nie trawka na jeden sezon! :D
Jeśli podlewasz gnojówką z pokrzyw, a woda pod trawkami nie stoi i mają dość słońca to na pewno (na pewno) doczekasz się pięknych egzemplarzy. Czego Ci z całego serca życzę :)
Pozdrawiam
Hej,
Mam pytanie jak powinny wglądać dojrzałe nasiona. Wczoraj wyczesałem swoje trawy i część nason jest czerwonych a część prawe białych (beżowych). Które zostawić na siew w lutym?
Beżowe są dojrzałe. Dziwne natomiast, że te bordowe dały się w ogóle wyczesać, one u mnie mocno trzymają się rośliny.
Palcami je ściągałem (beżowe zresztą też). Czy to już dobry termin na zbiór?
One powinny same odchodzić, czasem nawet wiszą już takie „kłaki” w powietrzu albo tarzają się po ziemi. Jeśli same odchodzą to już jest dobry termin :)
A jak przechowywać nasiona do lutego?
Dobrze jest je porządnie wysuszyć przetrzymując przez kilka dni w przewiewnym miejscu. Potem do pudełka, koperty lub puszki po kawie. Te nasiona się dobrze przechowują i nie potrzebują specjalnych warunków.
Witam. W tym roku kupiłam 10 donic ostnicy we wrzesniu bardzo ładna troche przeczytałam o jej uprawie i przerazilam sie, ze moze mi zmarznac, więc postanowilam jej tej jesieni nie wsadzac do ziemi. Traktuje to tez jako eksperyment i wiosna wsadze do ziemi.
Duzo sie dowiedzialam z opisu twojego. Postaram sie je jeszcze wyczesac moze beda jakies nasionka to wysieję w lutym.
Mam pytanie, czy te w donicach wiosna przed wysadzeniem sciąć czy zostawic. Pytam ponieważ bardzo mi sie ostnica podoba i mam ja pierwszy raz. Mam bardzo duzo innych traw i to bardzo dorodnych miskanty, prosa, rozplenice wielgachne, trawy afrykanskie i jeszcze duzo innych.
Miejmy nadzieję, że przezimują w donicach.
Ścinam ostnice, ale staram się nie robić ostrych cięć całości, czyli nie ciąć na równo, bo powstają wtedy takie brzydkie kopce-jeżyki. Moje cięcie przypomina raczej cieniowanie włosów :D No i nie tnę zielonego, bo zauważyłam, że źle na to reagują. Jeśli kępki są całe słomkowe (tj. mają suche źdźbła) to tnę nawet i do samej ziemi, ale jeśli mają zielone liście wymieszane z suchymi to staram się przyciąć tylko do wysokości zielonego. Mam nadzieję, że w miarę jasno to wyjaśniłam :) A jeśli wszystko jest koloru słomkowego, a po pociągnięciu odchodzi od kępy to na 99% właśnie zgniło.
I popieram pomysł wyczesania nasion póki jeszcze jakieś zostały :) Nie ma lepszego i szybszego sposobu na uzyskanie ładnych sadzonek :) Jeśli masz tyle innych traw, które świetnie rosną to ostnica będzie pięknym uzupełnieniem. Szkoda tylko, że nabyta tak późno, bo rzeczywiście teraz może mieć problemy z przezimowaniem.
Dzięki za odpowiedź. Chciałam. Ostnice przezimowac w nie ogrzewany garażu temp ok 7 stopni zimą wiec nie zmarzna i dlatego pytałam o to cięcie wiosna
Wyczesałam Ostnice mają ziarenka wiec w lutym wysięje
Będę eksperymentowac z wysianymi i zimujacymi. Pozdrawiam
A co po zimie? Moja sucha jak pieprz.
Oj źle, bardzo źle. Jest to dosyć dołujące, ale to chyba najgorsza zima dla moich ostnic. I jakby tego było mało to siewy też niezbyt imponujące poczyniłam. Jedyna nadzieja w siewkach, które są mi zewsząd obiecywane :D
witam. Przygodę z trawami rozpoczęłam w zeszłym roku. Już nie mogę się doczekać wiosny, jak również sprawdzenia jak one u mnie zimowały. Mam pytanie, ostnica była związana w supeł i jest zielona, czy ją przyciąć?
Przede wszystkim jeszcze za wcześnie żeby cokolwiek stwierdzić. W zeszłym roku moje ostnice były pięknie zielone jeszcze w połowie marca, a potem przyszedł mróz i duża część zmarzła.
Wszystko co suche będzie można wyciąć albo wyczesać, przy mokrej ziemi nawet wyciągnąć ręką. Ja zielonych części w ogóle nie przycinam, bo moim zdaniem to jej szkodzi- traci potem ładny pokrój i zbyt szybko robi się brzydka. Najpierw wyczesuję grabiami do liści i to robię na początku sezonu, a gdy wiosna rozkręci się na całego i nowe listki wychodzą z ziemi, wtedy tnę nieco wyżej niż wystaje zielone. Mam za dużo sztuk na skubanie. Ale cięcie zielonych części przy tych trawach zawsze odradzam :)
Witam zdobyłam kilka -dosłownie😁 nasionek trawy czy nie za późno jest aby ją wysadzić? Właściwie to już posadziłam, pytanie tylko czy mam na co czekać? Będzie coś z tego?
Przegapiłam ten komentarz. I jak sytuacja? Stipę można siać cały rok, najwyżej zakwitnie w następnym sezonie :)
Niestety, nic mi nie wyrosło🤔 teraz mogę zasiać do gruntu?
Bardzo dziwne, ta roślina kiełkuje bardzo chętnie, według niektórych nawet zbyt chętnie :)
Ja bym poszukała wśród znajomych właścicieli tej trawy i nabyła świeże nasiona. Ewidentnie coś z nimi nie tak i wysiew bezpośrednio do gruntu nic tu nie pomoże. W tej chwili w gruncie są już całkiem spore siewki z nasion wydanych przez sadzonki wysiewane w lutym na parapecie- cykl jest szybki i przebiega sprawnie.
Spróbowałam jeszcze raz , tym razem już do gruntu i ze świeżo wyczesanej trawki. Czekam więc z nadzieją na szczęśliwe rozwiązanie😉 Ja nie mam generalnie „ręki” do siewu w doniczkach, za to w gruncie wyrasta mi każdy badylek😆. Może z nasionkiem też tak będzie. Będę próbować do skutku , bo jestem nimi zauroczona – głaszczę wszystkie ostnice, które napotkam na swojej drodze… I jeszcze mnie to nie niepokoi, a cieszy😉
Szczęściara. Ja rozmnażam praktycznie wszystko w kontrolowanych warunkach kuwetek i z zazdrością patrzę na osoby takie jak ty, które tu wetkną, tam rozsieją i jest. I nie trzeba dwa razy dziennie chodzić, zraszać, chuchać i dmuchać :) Życzę powodzenia ze stipą, ona fajnie potrafi się zadomowić i nawet mi się zaczęła nieco bardziej rozsiewać.Jest nadzieja :)
A głaskanie to zdrowy objaw, nawet mój małżonek praktykuje ;)
Piękne zdjęcia, piękny ogród, przepiękna trawa. Moja niestety po zimie wypada w środku. 2 lata temu kupiłam 3 sadzonki. Urosły w piękne pióropusze. Po pierwszym zimowaniu przeżyły tylko 2. Jedna zginęła tragicznie przekopana przez kreta. Ale posadziłam nowe sadzonki z nasionek. Niestety tegoroczna zima w starszych sadzonkach postanowiła mi wykosić środki na zero. Nie wygląda to zbyt ładnie. Nowa trawa wyrasta, ale tylko z zewnętrznej części kępki. Nie wiem jak to będzie wyglądać na następny rok. Chyba będę musiała je wykopać.
To całkowicie normalne, że części które kwitły zamierają. Przy trzcinnikach na przykład łamię zeszłoroczne łodygi podczas wiosennego cięcia (pokazywałam to w relacjach na Instagramie). Przy stipach staram się wyciągnąć tyle środka ile dam radę, ale one są cieniutkie i w zasadzie jest to zabieg zbędny,bo i tak zabudowuje się w środku nowymi liśćmi. Dziura powinna być widoczna tylko w zasadzie wiosną, potem powinna pomału zarastać. U mnie tak się dzieje. Jeśli tempo dla ciebie zbyt wolne możesz wykrawać wiosną te martwe środki nożem i dać tam garstkę kompostu, szybciej się wówczas zazielenią :) Jeśli robią to wolno to może jednak coś im nie pasuje? Może za mokro albo za kwaśno?
A jak przechowywać zebrane nasiona? Moje ostnice sypia juz dookoola nasionami i chciałabym je zebrać, nie wiem tylko co dalej z nimi zrobić, gdzie przechowywać przez jesień i zimę?
Odłożyć w przewiewne miejsce , a po całkowitym wyschnięciu przełożyć do koperty, kartonowego pudełeczka czy nawet puszki po herbacie. Nie potrzeba żadnych zabiegów na nich wykonywać, przechowywane przez zimę w domu doskonale kiełkują przez kilka kolejnych sezonów.
Dziękuję :) tak zrobię!
Witam mam pytanko czy na wiosne jak przezimuje ta trawa to ja przycinać…jak tak to w ktorym miejscu tylko te suchą górę czy przy samej ziemi
Najpierw wyczesuję, bo przy okazji wyciąga się sporo martwego „włosia”. Potem, gdy widzę, że ostnice zaczynają rosnąć przycinam do poziomu zielonego, tj. tnę tylko suche, a to po każdej zimie znajduje się na innym poziomie, czasem dosyć wysoko, a czasem tnę tuż przy gruncie. Dobrze jest też wytarmosić środek roślin kwitnących w zeszłym roku, bo szybciej dzięki temu zarośnie świeżą zielenią. I nie tnę prosto na jeża, tylko staram się strzępić, aby nie stracić fajnego pokroju, ale to już mój osobisty bzik :)
Bardzo przydatny wpis :)
Za kilka dni będę w posiadaniu nasion ostnicy Pony Tails i Ostnicy Jana.
Tę pierwszą wysieję według Twoich wskazówek, czy z tą drugą postępować tak samo?
Czy nasiona ostnic nie potrzebują okresu przechłodzenia, żeby wykiełkować?
Ostnica Jana wymaga okresu stratyfikacji. Siałam ją zimą i od razu wystawiłam na dwór. Nasiona wcześniej namoczyłam aż się same rozprostowały i dopiero do podłoża. Te siane na dworze wykielkowały późną wiosną. Siane w domu bez przechłodzenia nie wzeszły w ogóle. Miałam też niewielką partię w lodówce, w mokrym piasku. Wykielkowały :)
Dziękuję :)
Kupiłam nasiona ostnicy piorkowatej, hmm w sumie zamiast nasion są jakby krótkie, zdrewniałe patyki,z jednej strony grubsze w formie strzałki, z drugiej płaskie, nie wiem jak je siać, po prostu wbic w ziemię ta grubsza stroną? Po jakim czasie powinna wykiełkować, mam 3 „patyki” zasiane w domu i 3 „patyki” na balkonie w donicy, bo nie wiedziałam czy można już je na balkon, teraz w ciągu dnia ma być ciepło… Hmm, dzięki za jakąkolwiek odpowiedź, pozdrawiam
Można albo wysiać na dworze jesienią lub zimą lub dać do torebeczki z mokrym piaskiem i do lodówki. Po miesiącu wyjąć i klasycznie wysiać. Te nasiona mają taka „dzidę” na końcu i trzeba ją wbić pionowo do podłoża, ewentualnie po skosie. One nieco w tej lodówce zmiękną, ale to można sobie patyczkiem do szaszłyków odpowiednią dziurkę przygotować i tylko nasionko wsunąć.
Ciężko powiedzieć kiedy wykiełkują, bo to zależy w dużej mierze od świeżości nasion. Te, które siałam w lutym na zewnątrz wykiełkowały mi pod koniec marca jeśli dobrze pamiętam. Mogły też nasiona być przygotowane już przez producenta, warto kierować się opisem umieszczonym na opakowaniu. Nasiona, których nie stratyfikowałam nie wykiełkowały w ogóle i chyba po dwóch/ trzech miesiącach je wyrzuciłam.
Pozdrawiam
Cieszę się że tu trafiłem. W zeszłym roku kupiłem sobie takie dwie tawki do ogródka i po usłyszeniu opinii, że wrosną należy je przyciąć przy ziemi tak zrobiłem. Nie wiem czy dobrze, czytając twojego bloga wychodzi, że nie powinienem 😉.
Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Bowiem okazało się, że wkoło rośnie jakaś trawa. Żona myślała, że to zwykła trawa ale ona jest tylko wkoło tych co je posadziłem w zeszłym roku, normalnie tyle tego, że to wygląda jak trawnik. Muszę je przesadzić w jego miejsce, żeby zrobić taką trawiastą rabatę. Patrząc na tą twoja z tego roku sadzonkę to rośnie szybko i jest przepiękna. Teraz już wiem, żeby ją czesać we wrześniu, a co do przycinania to robić to czy nie trzeba? Pozdrawiam serdecznie, fajny blog 😉
Dzień dobry.
Rzeczywiście staram się nie ciąć tych stip, bo mam z tym zabiegiem złe doświadczenia. Mam to szczęście, że ładnie u mnie zimują , więc wystarczy wyczesać z kudłów i wygląda fajnie praktycznie cały rok. Przycinam tylko takie egzemplarze, które mają więcej suchego niż zielonego i generalnie szpecą zamiast zdobić. Wtedy przycinam licząc na odświeżenie. Zwykle na początku odbijają dosyć dobrze soczyście zielonymi liśćmi, ale po paru tygodniach spora ich część brzydnie i wypada. Nie wiem dlaczego tak się dzieje, mam pewne podejrzenia, ale jeszcze nie potwierdzone ;) Generalnie z tą stipą, podobnie jak z innymi trawami zimozielonymi lub częściowo zimozielonymi jest tak, że nie przycinamy a priori, a jedynie według potrzeby.
Stipa potrafi się dobrze rozsiewać. Są rejony świata, w których uznana została za roślinę inwazyjną. U nas póki co zaporą dla mniej są duże mrozy przy dużej wilgotności podłoża. Ale siewki się pojawiają i mam wrażenie są bardziej odporne od starszych roślin, a ze rozwijają się w tempie ekspresowym to nam pozostaje jedynie korzystać z tego :)
Pozdrawiam
Czy te kępki rosną z jednego nasionka?
Posiałam nasiona trawki w skupisku tzn. kilka nasionek wsadziłam w jedno miejsce w ziemi. Widać, że już kiełkują. Zastanawiam się czy mam pojedyncze źdźbła popikować osobno i z tych pojedyńczych igiełek będą potem takie kępy…hmm
Zawsze pikuję pojedynczo :) One bardzo szybko przyrastają gdy dostaną pełnego słońca.
Dziękuję :)
Cześć!Posadzilam wczoraj stipe koło południa,było dosyć ciepło. Dziś izauważyłam, że jej końcówki zrobiły się takie suche, zolte. Czy coś jej dolega? Za mało wody Czy za dużo?
Mogła lekko przyschnąć. Dopóki się nie ukorzeni w podłożu może tak odreagowywać, ale proszę się nie przejmować, wkrótce się rozrośnie i samą sobą zakryje suche końcówki. Mam nadzieję, że rośliny były wcześniej hartowane?
Co znaczy hartowane :) ? Były w doniczkach p9, takie zakupiłam. Po zakupie przesadziłem do przepuszczalnego gruntu.
Zahartowane to znaczy przygotowane na przebywanie całą dobę pod gołym niebem. Założyłam, że sama wysiewałaś. Skoro jednak rośliny zostały zakupione w szkółce to do ciebie powinny przyjść już zahartowane, tak więc bez obaw :) Widocznie muszą jeszcze odreagować stres, a i obecna aura gdy jest zimno i co chwilę pada nie bardzo im służy.
Dziękuję za bardzo inspirujący wpis :) wiedza,że można z takim powodzeniem rozmnażać Stipki podniosła mnie na duchu, lecz mimo wszystko chciałam o coś zapytać. 2 tygodnie temu posadziłam 72 szt. tych traw.w międzyczasie natrafiłam na informacje o zaleceniach do sadzenia tych traw i po 5 dniach postanowiłam je wysadzić, dół wysypać warstwą keramzytu i wsadzić je ponownie w te same miejsca a małą górką.nasadzenia obsypałam ok.4 cm warstwą ozdobnego kruszywa. Mimo iż trawki posadzone są w osłoniętym,spokojnym i słonecznym miejscu to po ostatnich przymrozkach (czyli 1,5 tyg. po przesadzeniu) zauważyłam,że kilkanaście sztuk przebarwiło końcówki źdźbełek na słomkowy kolor.narazie od nasady wszystkie trawki są zielone.czy to zły znak i oznacza to,że nie przetrwają? Czy mogę coś zrobić,żeby sobie lepiej poradziły? Proszę doradź coś mądrego :) hehe
Nic im nie powinno być. Obecna wiosna nie jest wymarzoną dla tych roślin, ale nic im nie będzie. Zrobi się cieplej, wyjrzy słońce to po obecnych deszczach ruszą wszystkie z kopyta i same przykryją te suche końcówki świeżymi liśćmi. Jeszcze będą falować ;)
Mam nadzieję, że kępy przy przesadzaniu były zwarte? Jeśli się je przenosi z miejsca na miejsce to trzeba trzymać mocno u podstawy. Korzenie mogą latać, rozsypywać się itd, ale podstawę trzeba mocno ściskać ręką, bo jak się poluzuje to roślina będzie odchorowywać przeprowadzkę. Przeżyje, ale będzie potrzebowała czasu. Nie ma to znaczenia jeśli wysadza się z doniczek, bo wtedy wyjmujemy bryłkę z jednego miejsca i układamy w drugim, ale wspominam o tym na wszelki wypadek :)
Nic nie możesz zrobić, ogranicz podlewanie gdy jest zimno i podlewaj gdy słońce praży. To wszystko. Trzymam kciuki
Mozna ściąć całkowicie żeby ostnica wypuściła nowe źdźbła zamiast zadzic nowych sadzonek?
Wiosną czy teraz? Nie sadzi się każdego roku nowych. One , jeśli tak jak ma to miejsce u mnie, dobrze zimują, to wystarczy je wiosną wyczesać ze starych źdźbeł. Potem ostnice wypuszczają świeże, zieloniutkie i zakrywają starsze słomkowe liście.
Dzien dobry,
Przepraszam, ze wpisalam sie na innym watku na temat Pony Tails . Pisze z UK . Bawie sie w ogrodek od 3 lat .Poki co, spelnilam pare swoich marzen od dziecinstwa, tzn.: roze po okna pietra, rododendrony po prostu przecudne, katki rozne pomalutku pomalutku. Pergola postawiona , pomalowana …czas na rabat(k)e a’la Piet :-) Szkielet : Pecil Sky Holly z jednego konca; Perowskia , Verbena Bonariensis, Ehinacea i cos tam w drugim koncu . No i………. Pony Tails, zakochalam sie w tej trawie juz ze zdjecia :-) . Wysialam 24 sierpnia, dzisiaj -15,09 w doniczki (3 listki), chce wysadzic w polowie pazdziernika. Zadziala? Tu nie ma mrozow jak w Polsce , max to -1 w krotkich okresach . Ryzyk -fizyk . Ale, ale, chcialam zapytac, czy spotkalas trawe Bridal Veil? to taka starsza kuzynka Pony , Wieksza- 90 cm min , wieksze kepy. Tez posialam . Oczywiscie na wypadek porazki zachowalam nasiona na wiosne . Jesli bede widziala, ze jest ok i ze prognoza pogody nie zapowiada przymrozkow ( ale po 3 miesiacach w ziemi takie -1 chyba nie zaszkodzi?) ,to chetne oddam zachowane nasiona.
Pozdrawiam najeserdeczniej .
Stipa w UK będzie rosła o tyle, o ile nie będzie stała w wodzie. Zapewne z powodu wiecznej wilgoci może nie przechodzić w stan letniego spoczynku (u nas zasycha latem, podobnie jak inne trawy zimnego okresu). Poza tym cała jej moc polega na tym, że zwiewnie faluje na wietrze. Nie wiem czy w Wielkiej Brytanii wiele będzie dni, w których może to zaprezentować. W czasie deszczu wygląda trochę jak zmokła kura i ja osobiście wtedy za nią nie przepadam. Musi pani sobie przetestować we własnym ogrodzie :) W każdym razie nie ma powodu, żeby nie spróbować. Monty Don ma piękne poletko stipy 'Pony Tails’ , z której wiosną wyłaniają się płomienne języki płatków tulipana Acuminata. Potem oczywiście jest busz innych bylin, ale to wiosenne połączenie jest obłędne. Musi pani koniecznie obejrzeć :)
Wyszukałam 'Bridal Veil’ w Internecie i wygląda na to, że jest to odmiana stipy capillata czyli ostnicy włosowatej. Mam ten gatunek i chwalę sobie, choć nie jest jakoś mocno dekoracyjny: przyrasta duuużo wolniej, za to jest rośliną trwałą. Nie wiem co odróżnia wspomnianą odmianę od czystego gatunku, ale chętnie później poczytam, dziękuję za info.
Pozdrawiam serdecznie i życzę stipowych sukcesów :)
Witam serdecznie. Mam pytanie odnośnie nasion. Kupilam w szkółce kilka gotowych sadzonek Stipa Pony (tak było napisane na etykiecie). Przesadzilam je do donic na balkonie (wystawa poludniowa). Ogolnie to mój debiut jeśli chodzi o trawy więc zastanawiam się kiedy i jak zbierać nasiona, jak je przechowywać i czy sieć dopiero w kolejnym roku. Zauważyłam że chyba już się pojawiły ale nie wiem czy są gotowe do zbioru – wyglądają jak mlodziutkie kiełki, łatwo „wychodzą” gdy przeczesuję źdźbła palcami. Będę baaaardzo wdzięczna za informacje.
Dzień dobry,
Jeśli nasiona same odchodzą od rośliny to znak, że nadają się do zbioru. Niezebrane, a zostawione do samosiewu kiełkują w sporej części jeszcze tego samego roku i na jesieni tworzą już niewielkie, ale dobrze widoczne kępki. Można również przechować do przyszłego roku i samemu wysiać w domu w lutym. Przynajmniej te trzy lata trwałości mają. Czy dłużej to nie wiem, ale na pewno nie należą do roślin, których nasiona szybko tracą zdolność kiełkowania. Ja przechowuję dobrze wysuszone w kopertach albo w puszkach w normalnej, pokojowej temperaturze.
Pozdrawiam serdecznie
Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Teraz wiem co robić. Moje Stipy wyglądają już nieziemsko z tymi kołtunkami. Pozdrawiam.
Witaj zainspirowana Twoim wpisem o ostnicy z ogromnym sukcesem uprawiałam w tamtym roku. W tym chciałam powtórzyć uprawę pewna, że mi się uda tak samo jak w tamtym roku a tu kicha nasiona zebrane ze swoich traw i również te z zeszłego roku. Kiełkowanie bardzo kiepskie nie wiem dlaczego? Przykrywasz nasiona ziemia? Stratyfikujesz?
Tak bywa. Nie, nie przykrywam nasion, ale one mają takie „dzióbeczki” i delikatnie je wbijam w podłoże – wtedy łatwiej utrzymać wilgoć, a ta roślina nie wymaga światła do kiełkowania. Nie stratyfikuję też. Właściwie tylko w jednym roku miałam problem ze wschodzeniem nasion i do teraz nie mam pojęcia z czego on wynikał. Ale skoro piszesz, że słabe kiełkowanie i nasion zeszłorocznych i starszych (które jak rozumiem wcześniej dobrze wschodziły) to swoją uwagę skierowałabym w stronę podłoża do wysiewów, może to w nim leży problem?
Witaj,
Kupiłam kilka doniczek ostnicy i przesadziłam du dużych tarasowych donic. Pilnowałam, aby ziemia była przepuszczalna. Jest 21 kwiecień, a ja nadal nie widzę w niej życia.. Jest krótko przycięta- taką ją przywiozłam od ogrodnika. Czy wszystko z nią w porządku? Jest nadzieja, że ruszy później?
Pozdrawiam. Masz piękny ogród !
Hej,
Nic a nic tam żywego się nie pojawiło?
Chciałabym się mylić, ale skoro jeszcze nie ruszyła to najprawdopodobniej już nie ruszy. W centralnej Polsce ta ostnica (przycinana czy nie) ma już od 10-ciu do 20-tu cm świeżego przyrostu. Jeśli nie mieszkasz w rejonie gdzie sezon zaczyna się później to marne szanse na to, że trawa żyje. Odczekałabym jeszcze max dwa tygodnie i reklamowała towar, bo musiał nie być żywy w momencie zakupu.
Zakładam, że w tych donicach rośliny były podlewane? Trzeba o to zadbać, szczególnie po posadzeniu.
Mam jednak nadzieję, że moje prognozy się nie sprawdzą i twoja stipa jednak ruszy z kopyta :)
Pozdrawiam
Witaj.
Piękna ta kompozycja ostnica i driakiew. Jaka to konkretnie odmiana . Znalazłam dwie podobne ,
Driakiew gołębia Mariposa lub Butterfly?
Ada
Niestety nie pamiętam
Mam pytanko. Czy jeśli zbiorę nasiona z moich traw to mogę je od razu wsadzać do donic żeby już zaczęły rosnąć czy jednak z tym sadzeniem trzeba poczekać do kolejnego sezonu a nasionka lekko wysuszyć i przechowywać do tego czasu w chlodnym suchym miejscu?
Obie opcje są w porządku.
Rośliny wysiane teraz wzejdą lada chwila i w postaci dywanu seledynowych niteczek przetrwają do kolejnego sezonu. O ile przetrwają ;) Ta trawa nie do końca zimuje w naszym klimacie (dużo zależy od miejsca), więc wysianie zimą w domu lub wiosną na zewnątrz wydaje się opcją bezpieczniejszą niż sianie pod koniec sezonu. Natomiast rośliny rosnące w ogrodzie właśnie teraz wydają kolejne pokolenie – obserwuję jak pojawiają się nowe połacie stipowych dywaników :)